Piotr Ficek

W dniu 23 lutego 2024 r. Piotr Ficek – uczeń klasy V Technik mechatronik z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu uzyskał tytuł finalisty w przeprowadzonej w dniach 22-23 lutego 2024 r. XLVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej w grupie mechatronicznej. Olimpiada została zorganizowana przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Eliminacje składały się z czterech etapów (szkolnych w Olkuszu, okręgowych na AGH Kraków oraz praktycznych i teoretycznych w Mielcu). Jest to ogromny sukces, ponieważ zadania OOWEiE były bardzo trudne i wymagały ogromnej wiedzy i umiejętności technicznych.

Tytuł finalisty w OOWEiE jest honorowany na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie do uzyskania indeksu tejże Uczelni na większości wydziałów, z pominięciem toku rekrutacji. Opiekunem finalisty na OOWEiE był mgr inż. Marek Malina.

Z finalistą został przeprowadzony wywiad.

Piotrze, serdeczne gratulacje z okazji tak dużego osiągnięcia.

-Dlaczego wziąłeś udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej?
Kształcę się w zawodzie technik mechatronik, a pokrewnymi przedmiotami z mechatroniką jest elektryka i elektronika, które są jedną z moich pasji.

-W jaki sposób przygotowywałeś się do poszczególnych eliminacji?
Rozwiązywałem m. in. zadania z poprzednich lat, powtarzałem cały materiał z przedmiotów zawodowych. Pracowałem pod kierunkiem Panów: mgr inż. Marka Maliny i mgr inż. Tomasza Góreckiego.

-Jakie zadania na Olimpiadzie sprawiły Ci najwięcej trudności, a jakie były dla Ciebie najłatwiejsze?
Wszystkie etapy Olimpiady, jak również jej konkursowe zadania, były zgodne z moimi oczekiwaniami. Jednak pewną trudność sprawił mi określony element zadania praktycznego.

-Jakie emocje towarzyszyły Ci podczas Olimpiady?
Na pewno stres, który mi nie przeszkadzał a motywował. Towarzyszyła mi także radość z tego, że rozwiązywałem pomyślnie zadania.

-Co zadecydowało o Twoim sukcesie w Olimpiadzie?
Z pewnością dobre przygotowanie merytoryczne do Olimpiady.

-Czy mógłbyś wymienić korzyści, jaki wynikają ze startu w Olimpiadzie?
Można pogłębić swoją wiedzę i umiejętności oraz zdobyć doświadczenie, co jest przydatne w dalszych etapach nauki i w przyszłym życiu zawodowym.

-Co jest Twoim największym sukcesem do tej pory?
Sukces na OOWEiE był, jak dotąd, moim największym sukcesem.

-Na ile ważne, Twoim zdaniem, są zdolności a na ile wytężona nauka?
Moim zdaniem, jak się nie posiada zdolności, to ciężka praca nad przedmiotami może przynieść efekty.

-Jakie są Twoje zainteresowania i jakie dyscypliny nauki lubisz najbardziej?
Pasjonuję się matematyką i techniką.
Interesuje mnie także piłka nożna i skoki narciarskie.

-Ile czasu dziennie poświęcasz na naukę ulubionych przedmiotów?
Najczęściej godzinę dziennie ale jest to intensywna, efektywna nauka.
Staram się uczyć ze zrozumieniem. Nie tyle ważna jest ilość przeczytanych stron podręcznika, ale istotna jest jakość czytania.

-Nad jakimi zagadnieniami obecnie chciałbyś więcej popracować?
Na pewno chcę więcej popracować nad teorią przedmiotów zawodowych i skupić się na przedmiotach maturalnych, żeby osiągnąć sukces w kontekście „zbliżającej się” Matury.

-Czy chciałbyś Twoją przyszłość związać z zawodem Technik mechatronik?
Nie jestem do końca pewny, ale chciałbym kontynuować naukę na kierunkach technicznych.

-Jakich rad chciałbyś udzielić uczniom naszej Szkoły?
Dobrze jest uczestniczyć w eliminacjach do olimpiad, być aktywnym na zajęciach, uczyć się systematycznie, bo to zaowocuje teraz i w przyszłości.

-Dziękuję bardzo za rozmowę.

Wywiad przeprowadziła pani Iwona Rams.