technik pojazdow samochodowych

Potrafią organizować , prowadzić i nadzorować procesy obsługi i naprawy pojazdów samochodowych. Technik pojazdów samochodowych – to zawód związany z obsługą współczesnych pojazdów samochodowych. Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny, obsługi , naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej. Potrafią organizować , prowadzić i nadzorować procesy obsługi i naprawy pojazdów samochodowych.
Uzyskanie kwalifikacji zawodowych pozwala na samodzielne wykonywanie pracy mechanika samochodowego , nadzorowanie procesów obsługi i naprawy w zakładach motoryzacyjnych lub prowadzenia własnej działalności w zakresie diagnostyki , obsługi i naprawy samochodów. Daje również doskonałą bazę do kontunuowania nauki na studiach wyższych.
Technik pojazdów samochodowych może pracować:

• w stacjach obsługi pojazdów samochodowych i warsztatach naprawczych, w których organizuje procesy obsługi i naprawy pojazdów samochodowych, dokonuje oceny stanu technicznego pojazdów samochodowych i ich zespołów, ustala przyczyny niesprawności pojazdów samochodowych oraz sposoby ich usuwania, wykonuje naprawy pojazdów samochodowych, weryfikuje oraz dobiera części samochodowe i materiały eksploatacyjne, kontroluje jakość wykonywanych napraw, prowadzi dokumentację obsługi i naprawy pojazdów samochodowych;
  • w salonach sprzedaży pojazdów samochodowych oraz instytucjach zajmujących się obrotem pojazdami samochodowymi i częściami zamiennymi do nich, w których sprzedaje pojazdy samochodowe, części zamienne, materiały eksploatacyjne oraz inne artykuły motoryzacyjne, a także prowadzi ewidencję obrotu pojazdami i częściami zamiennymi;
  • w instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów samochodowych i ubezpieczeniami komunikacyjnymi, w których prowadzi postępowanie związane z ubezpieczeniami, ewidencją oraz obrotem pojazdami samochodowymi;
  • w przedsiębiorstwach transportu samochodowego, w których wykonuje operacje związane z eksploatacją pojazdów samochodowych;
  • w przedsiębiorstwach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych, w których prowadzi demontaż pojazdów oraz ewidencję związaną z likwidacją tych pojazdów;
  • w stacjach kontroli pojazdów (po uzyskaniu dodatkowych uprawnień), w których dokonuje oceny stanu technicznego pojazdów samochodowych i ich zespołów oraz prowadzi dokumentację związaną z dopuszczeniem pojazdów samochodowych do dalszej eksploatacji.

Technik pojazdów samochodowych może także prowadzić usługi motoryzacyjne w formie własnej działalności gospodarczej.

Profil absolwenta i perspektywy.

Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• organizowania obsługi i naprawy pojazdów samochodowych;
  • oceny stanu technicznego pojazdów, ustalania przyczyn niesprawności oraz sposobów napraw;
  • wykonywania napraw pojazdów samochodowych;
  • kontrolowania jakości wykonanych napraw;
  • prowadzenia usług motoryzacyjnych;
  • sprzedaży pojazdów samochodowych oraz artykułów motoryzacyjnych;
  • prowadzenia dokumentacji związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych;
  • kierowania pojazdami samochodowymi na poziomie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy kategorii B.