Technik automatyk to nowoczesny i atrakcyjny zawód. Automatyka zajmuje się zagadnieniami
sterowania procesami przemysłowymi ograniczając w nich udział człowieka. Stosowana jest wszędzie
tam gdzie procesy są uciążliwe, wymagają ogromnego wysiłku lub dużej precyzji i dokładności.
Technik automatyk to nowoczesny i atrakcyjny zawód. Automatyka zajmuje się zagadnieniami sterowania procesami przemysłowymi ograniczając w nich udział człowieka. Stosowana jest wszędzie tam gdzie procesy są uciążliwe, wymagają ogromnego wysiłku lub dużej precyzji i dokładności.
Dziś trudno sobie wyobrazić zakłady produkcyjne bez maszyn i robotów. To właśnie automatycy zajmują się projektowaniem, montażem i uruchamianiem linii produkcyjnych, dbają również o to, aby działały one prawidłowo.
Jeżeli interesujesz się nowoczesnymi technologiami, jeśli pasjonuje Cię automatyka i elektronika, jeśli świata nie widzisz poza robotyką, chcesz zdobyć nowoczesny zawód, dający wiele możliwości zatrudnienia, to kierunek technik automatyk jest stworzony dla Ciebie. Chęć tworzenia urządzeń o samoczynnym działaniu i tym samym ułatwiania sobie życia towarzyszy ludziom od najdawniejszych czasów. Automatyka jest obecna praktycznie wszędzie. Gości w naszych domach, biurach, występuje we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej. To dzięki niej mamy inteligentne domy, roboty, automatycznie zdalnie otwierane bramy garażowe itp.
Automatyk jest osobą, której przedmiotem zainteresowań są maszyny, a dokładnie - ich układy sterowania, czyli ukryte mechanizmy, za pomocą których są one wprawiane w ruch i samoczynnie wykonują szereg operacji. Dziś trudno sobie wyobrazić halę produkcyjną bez maszyn, które w sposób pełni zautomatyzowany wytwarzają produkty. To właśnie automatycy zajmują się tym, by takie maszyny pracowały bez zarzutu.
Technik automatyk to zdecydowanie należy do przyszłościowych zawodów. Automatycy mogą znaleźć zatrudnienie praktycznie każdej firmie regionu, która stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne, gdyż trudno sobie wyobrazić konkurencyjny zakład, który nie posiada zautomatyzowanych linii produkcyjnych wyposażonych np. w roboty spawalnicze.
Uczeń, zdobywając tę kwalifikację, będzie potrafił:
- Programować sterowniki PLC (Programmable Logic Controller);
- Konfigurować parametry urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej;
- Uruchamiać instalację automatyki przemysłowej;
- Dobierać przyrządy do wykonania pomiarów i wykonać pomiary w układach automatyki;
- Oceniać poprawność pracy instalacji automatyki oraz wprowadzać korekty.