wulkany1   wulkany2

Cześć, tu jedna z uczennicy naszej szkoły . W imieniu geodetów którzy mają rozszerzoną geografię chce wam przybliżyć informacje o wulkanach . Każdy z nas wie, że są to miejsca na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny. Ich aktywność możemy podzielić na wulkany : czynne (np. Etna we Włoszech ) , drzemiące (np. Kazbek - na szczycie Kaukazu) oraz wygasłe ( np. stożki wulkaniczne w Niemczech), wiemy też gdzie wulkany występują: głównie w okolicach krawędzi płyt tektonicznych, ale zdarzają się i takie, które po prostu są miejscem, pod którym kotłuje się magma. Takie „gorące punkty” to między innymi amerykański Park Yellowstone. Śmiercionośne miejsca mają swoje tajemnice.

wulkany3   wulkany4

Niektóre z nich wybuchają bez przerwy, inne wygasły już dawno, a jeszcze inne znajdują się w stanie uśpienia.
Ok tyle teorii pora na ciekawostki , czy wiedzieliście że :
* W Polsce odnaleźć można ślady dawnego wulkanizmu na Śląsku (od Nysy Łużyckiej po Górę Świętej Anny) oraz w Pieninach (góra Wdżar), Beskidzie Sądeckim, w południowej części Wyżyny Olkuskiej w Miękini koło Krzeszowic. Także kilkanaście milionów lat temu występował czynny i bardzo aktywny wulkan w okolicach Belna niedaleko Zagnańska w Górach Świętokrzyskich.
* Dwa największe wulkany znajdują się na granicy Chile i Argentyny (Ojos del Salado- 6880 m n.p.m. (wygasły) oraz Llullaillaco- 6723 m n.p.m.)
* Istnieją wulkany poza Ziemią, takie wulkany można znaleźć także na innych obiektach Układu Słonecznego posiadających stałą powierzchnię oraz dostatecznie silne wewnętrzne źródła ciepła, obecnie lub w przeszłości. Wygasłe wulkany występują na Marsie (znajduje się tam m.in. największy znany wulkan, Olympus Mons) i Wenus, a współcześnie aktywne na księżycu Jowisza.
*Superwulkany to przerażające miejsca. Wybuch takiego wulkanu to nie punktowa erupcja, ale piekło na obszarze tysięcy kilometrów kwadratowych. Także ilość gazów wyemitowanych do atmosfery byłoby, oczywiście, więcej, co sprawiłoby, że klimat na całej Ziemi odczuwalnie by się zmienił.
*Wulkany przyczyniają się do piękniejszych zachodów Słońca na całym świecie. Tak było na przykład kiedy w 2008 roku wybuchł wulkan Kasatochi na Alasce. Na całym świecie dały się zaobserwować wyjątkowo malownicze zachody, podczas których Słońce otaczały koralowe i pomarańczowe okręgi. Dlaczego? Spowodowały to mikroskopijne elementy pyłu wulkanicznego, które rozprzestrzeniły się w ziemskiej atmosferze, a następnie rozpraszały światło słoneczne.
*Erupcje potrafią tworzyć gigantyczne zagłębienia. Siła niektórych eksplozji wulkanicznych jest tak wielka, że zmienia okoliczną rzeźbę terenu. Wówczas zapada się pierwotny stożek wulkaniczny, a powstaje kaldera - wielkie, przeważnie koliste zagłębienie w szczytowej części wulkanu .Mało kto wie, że „wzgórze”, które towarzyszy Wezuwiuszowi, Monte Somma, to nic innego jak kaldera po dawnej eksplozji. Jedną z największych na świecie (o średnicy 10 km) jest kaldera Santorynu w Grecji. Ta eksplozja była zapewne odpowiedzialna za zagładę kultury minojskiej na Krecie. Największą kalderą na świecie, o powierzchni ok. 265 km kwadratowych jest krater Ngorongoro w północnej Tanzanii.


mgr Lucyna Tomsia