W dniu 17 września 2024 r. Pan Paweł Karpiński – Absolwent sławetnego „Mechanika” odwiedził swoją Szkołę, która obchodzi Jubileusz 125 – lecia swojego istnienia. Miłego Gościa serdecznie powitała Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka.
Z Panem Pawłem Karpińskim został przeprowadzony wywiad.
Witam serdecznie.
-W którym roku ukończył Pan naszą Szkołę?
W roku szkolnym 2003/2004 ukończyłem pięcioletnie Technikum Mechaniczne o specjalności obsługa i naprawa pojazdów samochodowych.
-O których nauczycielach zechciałby Pan wspomnieć?
Bardzo miło wspominam współpracę z moją wychowawczynią, Panią Anną Tschuk Jakubas, z którą moja klasa utrzymuje okazjonalny kontakt.
-Jak wspomina Pan swoją klasę i czy Pana szkolne znajomości przetrwały?
Swoja klasę wspominam bardzo dobrze, czego świadectwem są nasze cykliczne spotkania. Wiele ze szkolnych znajomości przetrwało.
-Jakie wydarzenia szczególnie Pan zapamiętał z pobytu w Szkole?
Zawsze dobrze wspominam atmosferę, która panowała w Szkole i dobre relacje z wieloma nauczycielami z uwagi na moje uczestnictwo w apelach i uroczystościach szkolnych oraz zawodach sportowych. Dużo mam z tym również miłych wspomnień.
-Jak potoczyła się Pana kariera zawodowa?
Rozpocząłem pracę po ukończeniu Technikum w firmie produkcyjnej o nazwie „Koksownia Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej na stanowisku energomechanika. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na Politechnice Krakowskiej, zostałem awansowany na stanowisko specjalisty ds. zintegrowanego systemu zarządzania. Równolegle rozpocząłem współpracę z międzynarodowymi jednostkami certyfikującymi, które potrzebowały osób o moich kompetencjach. W ten sposób rozpoczęła się moja historia jako szkoleniowca oraz audytora zewnętrznego norm ISA. W 2015 r. zostałem zatrudniony w jednej z takich jednostek certyfikujących na stanowisku pełnomocnika do spraw zintegrowanych systemów zarządzania. Po roku pracy w jednostce podjąłem decyzję o założeniu swojej firmy. W 2017 r. wspólnie z obecnym wspólnikiem założyłem firmę świadczącą usługi audytorskie, doradcze i szkoleniowe, która świadczy usługi dla rozpoznawalnych marek w Polsce. Jako audytor audytuję największe firmy w Polsce, np. z grupy spółek Skarbu Państwa, ale mam także okazję szkolić zatrudnionych w nich pracowników.
-Jaki sukces był największy w Pana dorobku zawodowym?
Moim największym sukcesem było utrzymanie wszystkich pracowników firmy w dobie pandemii Covid-19.
-Jakie umiejętności nabyte w naszej Szkole okazały się najbardziej pomocne w Pana pracy zawodowej?
Biorąc charakter mojej pracy zawodowej, każda nabyta wiedza przydaje mi się w codziennym życiu. Jednak kompetencjami, do których najczęściej sięgam, są przedmioty ścisłe, których także uczyłem się w naszej Szkole i miałem okazję je ugruntować podczas studiowania na Politechnice Krakowskiej.
-Co mógłby Pan powiedzieć o naszej Szkole w czasie obecnym?
Zdecydowanie zauważam zmianę estetyki Szkoły i jej otwartość na komunikację z wykorzystaniem portali społecznościowych. Najbardziej wyrazistą zmianą, którą zauważam, jest piękny gmach nowej Sali gimnastycznej wraz z łącznikiem i estetycznym wejściem. Dostrzegłem także większy udział uczących się w Szkole dziewcząt w stosunku do czasów, w których uczęszczałem do Szkoły.
-Jakie są Pana zainteresowania?
Sport drużynowy, który staram się także okazjonalnie uprawiać, np. piłka nożna. Moim hobby są także podróże oraz czytanie książek popularnonaukowych.
-Jakiej rady udzieliłby Pan uczniom Szkoły?
Moja rada jest taka, aby uczniowie, pomimo swoich życiowych planów, zawsze mieli pan B, który będą mogli zastosować w momencie zmiany ich kontekstu życiowego, ale także, aby nie poddawali się w dążeniu do celu pomimo błędów i porażek, które mogą się po drodze wydarzyć.
Radziłbym także, aby mądrze inwestowali w swój rozwój i go promowali przed rzeczami materialnymi, które dają krótką radość.
-Bardzo dziękuję za rozmowę.
Wywiad przeprowadziła pani Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu.