Setúbal w PortugaliiW dniach 20 czerwca - 11 lipca 2024 roku, 20 uczniów naszej szkoły miało okazję uczestniczyć w zagranicznych praktykach zawodowych w ramach projektu Erasmus+. Praktyki odbyły się w malowniczym Setúbal w Portugalii, gdzie uczniowie zdobywali cenne doświadczenie zawodowe oraz poznawali kulturę, historię i język tego kraju. W projekcie wzięli udział uczniowie z różnych kierunków: technik architektury krajobrazu (6 uczniów), technik logistyk (3 uczniów), technik mechatronik (3 uczniów), technik elektryk (3 uczniów), technik mechanik (1 uczeń) oraz technik pojazdów samochodowych (4 uczniów).

Praktyki zawodowe w Setúbal obejmowały zarówno praktyczną naukę zawodu, jak i poznawanie lokalnej kultury i języka. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić takie miejsca jak Sintra, Fatima, Lizbona oraz Arrábida, gdzie zorganizowano aktywności związane z kajakarstwem. Ponadto, uczestnicy wzięli udział w kursie języka portugalskiego, który obejmował 10 godzin zajęć. Była to doskonała okazja nie tylko do nauki nowego języka, ale także do lepszego zrozumienia kultury i codziennego życia w Portugalii.
Przed wyjazdem uczniowie uczestniczyli w intensywnym przygotowaniu, które obejmowało 20 godzin przygotowania językowego z języka angielskiego. Dodatkowo odbyli 4 godziny zajęć z zakresu przygotowania kulturowego, w tym 2 godziny dotyczące historii Portugalii i 2 godziny poświęcone geografii tego kraju. Przeprowadzono także szkolenia z zakresu profilaktyki antyterrorystycznej oraz bezpieczeństwa podczas podróży i pobytu za granicą (2 godziny), a także z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy (2 godziny). Uczniowie przeszli również 2-godzinne przygotowanie pedagogiczno-psychologiczne.
Celem kompleksowego przygotowania językowo-kulturowo-pedagogicznego było wzmocnienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego, poprzez zdobycie praktycznych umiejętności w międzynarodowym środowisku. Przygotowanie miało również na celu rozwijanie kluczowych umiejętności zawodowych z zakresu języka portugalskiego i angielskiego, niezbędnych do odbycia zagranicznego stażu, a także poznanie kultury, geografii, historii oraz zwyczajów Portugalii, co pozwala na porównanie ich z własną kulturą. W trakcie przygotowania nacisk położono również na kreowanie swobodnych relacji interpersonalnych, zdolności rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie ze stresem w nowym otoczeniu, a także na wzmocnienie poczucia własnej wartości. Uczestnicy zdobyli również wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zasad BHP.
Udział w projekcie Erasmus+ w Setúbal był dla naszych uczniów wyjątkową okazją do rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki zdobytym umiejętnościom, wiedzy i doświadczeniom, uczestnicy są teraz lepiej przygotowani do podjęcia pracy w swoich zawodach oraz do stawienia czoła wyzwaniom na rynku pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Projekt realizowany w ramach AKCJI 1 Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+ (KA 121-VET) w ramach przyznanej Akredytacji o numerze 2020-1-PL01-KA120-VET-095691.