Osobiste przeżycie, zaangażowanie wielu zmysłów czy odwoływanie się do emocji to współczesne podpowiedzi, jak w interesujący sposób uczyć historii, tak aby skupić uwagę młodzieży, a przekazywane treści były dla nich atrakcyjne. Czy ucząc o trudnych i nieraz bolesnych wydarzeniach z historii Polski XX wieku można zastosować powyższe wskazówki?
Wydaje się, że „żywe” lekcje historii organizowane między innymi z okazji kolejnych rocznic wprowadzenia stanu wojennego w Polsce mogą stanowić dla młodzieży olkuskiego Mechanika doskonałą okazję do osobistego przeżycia wydarzeń z historii.
Także w tym roku 13 grudnia zgromadziliśmy się pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu, aby złożyć hołd wszystkim ofiarom represji stanu wojennego. W uroczystościach pod pomnikiem, zakończonych złożeniem kwiatów wzięli udział: Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 na czele z Panią Dyrektor Aldoną Nowicką, pan Krzysztof Dąbrowski członek Zarządu Powiatu Olkuskiego, pan Michał Masłowski, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie, pan porucznik Kamil Lebiedowicz z 5 pułku dowodzenia z Rząski, pan Zbigniew Świerczek, przewodniczący Sekcji Oświaty NSZZ Solidarność w Olkuszu, członkowie Terenowej Organizacji Rencistów i Emerytów NSZZ "Solidarność" z panem Adamem Gierą na czele, Samorząd Szkolny i delegacje młodzieży Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu.
W trakcie trwania inscenizacji historycznej "Solidarność - czas nadziei" z udziałem naszych uczniów, zgromadzeni wrócili myślami do tamtych dni i wydarzeń, które dały początek ruchowi, jakim była Solidarność. W pamięci wielu żyjących Polaków, ten czas to przede wszystkim strajki, kolejki, problemy z zaopatrzeniem, godzina milicyjna czy pacyfikacja Kopalni "Wujek". Inscenizacja pokazała, że pod sztandarem Solidarności jednoczyli się wszyscy Ci, którzy bez względu na wykształcenie, wykonywany zawód czy pochodzenie społeczne chcieli suwerennej Polski. Idea Solidarności zgodnie ze słowami Marka Grechuty, łączyła Wszystkich Polaków. To właśnie rozmowy w domach, wspomnienia z tamtego okresu powodują, że historia znana jedynie z kart podręcznika nabiera nowego wyrazu, a anonimowi bohaterowie przestają być anonimowi, bo stają się naszymi sąsiadami, nauczycielami, znajomymi, dalszymi krewnymi. To wówczas, przy okazji takich rocznic jak ta dzisiejsza, poznajemy skrywane, rodzinne historie czy nawet tajemnice. To one ubarwiają nasze wspomnienia i kształtują nasz patriotyzm.