Klasa 2d w siedzibie olkuskiego Oddziału PTTK

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu kultywuje pamięć o historii Ziemi Olkuskiej. W dniu 12.10.2022 r. klasa 2 d z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, pod opieką Pań: Iwony Rams i Ewy Głąb, wybrała się na zajęcia do Muzeum Regionalnego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Antoniego Minkiewicza oddział w Olkuszu – jednego z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce.

loga pasek program rozwoju czytelnictwa

Celem wyjścia było pogłębienie wiedzy na temat historii Olkusza i regionu.
Prezes olkuskiego oddziału PTTK Pani Barbara Wróbel wygłosiła okolicznościową prelekcję i oprowadziła uczniów po Muzeum. Jego siedzibą jest zabytkowa kamienica przy olkuskim Rynku.
Niezwykle interesujący wykład był połączony z prezentacją muzealnych eksponatów.
Podczas zajęć uczniowie poszerzyli swoją wiedzę m. in. na temat: postaci inicjatora powstania oddziału PTTK w Olkuszu, działacza społecznego, inżyniera Antoniego Minkiewicza; historii olkuskiego oddziału PTTK; ekspozycji dotyczących historii olkuskiego górnictwa kruszcowego; historii Ziemi Olkuskiej; znalezisk archeologicznych na terenie Olkusza i okolic.
Zostały także zaprezentowane bogate zbiory etnograficzne, m. in. przedmioty codziennego użytku, narzędzia, stroje ludowe, kolekcja malarstwa i rzeźby, fotografie, dokumenty, piśmiennictwo.
Młodzież była niezmiernie zainteresowana zajęciami. Uczniowie zadawali pytania i uzyskiwali odpowiedzi.
Wyjście zorganizowała pani Iwona Rams w ramach realizacji przez Technikum Nr 1 w Olkuszu -Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” na zakup nowości wydawniczych.

Klasa 2d w siedzibie olkuskiego Oddziału PTTK 1  Klasa 2d w siedzibie olkuskiego Oddziału PTTK 2