Visegrad Found

Z ogromną radością pragniemy poinformować, że ZS Nr 1 w Olkuszu, jako jedna z nielicznych szkół w Polsce, uzyskał grant w pilotażowej edycji programu Generacja V4 z Fundacji Grupy Wyszehradzkiej. Grupa Wyszehradzka jest regionalnym zrzeszeniem czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, której celem jest zacieśnianie więzi pomiędzy tymi państwami.

Projekt „ Zwyczajni - Niezwyczajni” o aspekcie historyczno- patriotycznym, ma na celu podkreślenie sięgającej średniowiecza przyjaźni polsko-węgierskiej i będzie realizowany wspólnie ze szkołą polonijną z Budapesztu. Nasi uczniowie będą mogli poznać historię Węgier od 1918 do współczesności w aspekcie związków Polską, a także opowiedzieć swoim koleżankom i kolegom z Węgier o najbardziej chlubnych kartach współczesnej historii Polski, dzieląc się z nimi swoim patriotyzmem. Celem projektu jest oddanie hołdu bohaterskim Węgrom i Polakom, niosącym bezinteresowną pomoc bratniemu narodowi w czasach opresji.
W październiku grupa naszych 8 uczniów i 2 opiekunów wyjedzie na tydzień do Budapesztu, a w listopadzie będziemy gościć u nas grupę uczniów z tamtejszej szkoły polonijnej wraz z 2 opiekunami.