Portugalia

16 stycznia 2022 roku grupa dwudziestu pięciu uczniów wraz z opiekunami: Panią Dyrektor Aldoną Nowicką i Panią Dagmarą Chorzępą wyleciała w ramach programu Erasmus+ do Faro, na południe Portugalii.
Podczas trzytygodniowego pobytu uczestnicy odbywali praktyki zawodowe w firmach z branży logistycznej, geodezyjnej, elektrycznej, mechatronicznej, architektury krajobrazu oraz chłodnictwa i klimatyzacji.

Zdjęcia w GALERII.

Za organizację praktyk odpowiadała firma partnerska WakeUp Projects - Magic Sinderella Lda. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie w przyszłości będą mieli uproszczone przejście z etapu nauki do etapu zatrudnienia. Ułatwi im to także wejście na trudny i dynamiczny rynek pracy. Podczas pobytu w Portugalii młodzież w nowych dla siebie warunkach mogła doskonalić umiejętności zawodowe oraz szlifować język angielski. Wyjazd pozwolił także poznać ciekawe miejsca, kulturę, podstawy języka portugalskiego. Dawał również okazję do relaksu na otoczonych wysokimi klifami plażach regionu Algare - perełki turystycznej tego kraju.
Głównym celem projektu EUROPraktyki1, realizowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach AKCJI 1 Mobilność uczniów i kadry w obrębie sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+ (KA 121-VET), jest podniesienie kompetencji zawodowych, językowych oraz miękkich, tj. komunikatywność, kreatywność, umiejętność współpracy, zarządzanie własnym czasem. Dlatego oprócz praktyk zawodowych uczniowie mieli mnóstwo dodatkowych atrakcji.
Tu należy wspomnieć o fantastycznej wycieczce do stolicy Portugalii. Lizbona to wspaniałe, ale i zaskakujące miasto, w którym między budynkami powiewa pranie, żółty tramwaj pnie się do góry wąskimi drogami, a z restauracji i tawern dobiegają dźwięki portugalskiej muzyki fado. Oryginalny klimat regionu Algarve można było odczuć, spacerując uliczkami urokliwych miasteczek: Lagos, Vilamoura, czy Albuferia. Warto zaznaczyć, że południowa Portugalia to także region wspaniałych plaż oraz majestatycznych klifów i formacji skalnych. Uczestnicy projektu mieli możliwość podziwiać 60 - metrowe pionowe klify - malowniczy Przylądek Świętego Wincentego (Cabo de São Vicente) a także Grotę Algar de Benagil - jedną z najpiękniejszych jaskiń na świecie. Podziwiali także królestwo spokoju i dziewiczej natury – park naturalny Ria Formosa, obejmujący swym zasięgiem wysepki z piaszczystymi plażami i słonowodne laguny, będące domem dla różnych gatunków ptaków, w tym różowych flamingów.
Wspaniała atmosfera, ciekawe doświadczenia zawodowe oraz widoki zapierające dech w piersiach na długo pozostaną w naszej pamięci.
Adeus, Portugalia. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 wrócą tu na pewno…