Staszic pamięta o ofiarach stanu wojennegoZespół Szkół Nr 1 w Olkuszu to Szkoła o bogatej historii i tradycji. Jest znaczącym ośrodkiem krzewienia pamięci historycznej w regionie. Cyklicznie kultywuje rocznice upamiętniające ważne wydarzenia w historii Polski. W sposób niestereotypowy czci ofiary stanu wojennego z dnia 13 grudnia 1981 r. Stan wojenny wówczas wprowadzony był przyczyną internowania tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej i śmierci około 100 osób.

Zdjęcia w naszej GALERII.

W dniu 13 grudnia 2021 r. w popularnym „Staszicu”, w ścisłym powiązaniu ze zorganizowanymi przez Szkołę uroczystościami pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Augustiańskiej, nad którym Szkoła w dniu 10.11.2021 r. przejęła opiekę, odbyły się obchody związane z 40. Rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.
Obchody ku czci ofiar stanu wojennego rozpoczęły się przemarszem Dyrekcji Szkoły, pocztu sztandarowego, zaproszonych Gości, delegacji klas i Samorządu Szkolnego z ZS Nr 1 w Olkuszu pod Pomnik Ofiar Komunizmu.
Podczas uroczystości pod Pomnikiem miały miejsce wydarzenia: przywitanie przez Prowadzącego; odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”; odczytanie przez Prowadzącego krótkiego tekstu dotyczącego 40. Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego; złożenie kwiatów i zapalenie zniczy; powrót do Szkoły.
Następnie w sali audytoryjnej CKU ZS Nr 1 w Olkuszu odbyło się spotkanie reprezentantów klas z zaproszonymi Gośćmi: Inicjatorem budowy w Olkuszu Pomnika Ofiar Komunizmu a zarazem Przewodniczącym terenowej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność w Olkuszu Panem Adamem Gierą oraz v-ce Przewodniczącym tejże Organizacji Panem Leszkiem Wilkiem.
„Pan Adam Giera jest wybitnym działaczem związkowym i społecznym, prześladowanym w czasach minionej epoki, który nie związał swojej przyszłości z polityką. Jego bogata biografia jest wzorem służącym wychowaniu do wartości młodych ludzi. W obecnych czasach nie musimy przelewać krwi dla Ojczyzny ale powinniśmy włączyć się w proces budowania współczesnej Polski, mając na względzie idee, którym ofiarnie służył Pan Adam Giera” – powiedziała Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka witając zacnych Gości i zwracając się do zgromadzonych.
Podczas obchodów upamiętnienia ofiar stanu wojennego reprezentanci klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w edukacyjnej, innowacyjnej grze planszowej pt. „Orła Wrona nie pokona, czyli sposoby na przetrwanie”, w której planszą była cała sala gimnastyczna a figurami poruszającymi się po planszy byli uczniowie, którzy wykonywali zadania i próbowali zrealizować jak najszybciej i najlepiej cel gry. Gra miała charakter fabularny a jej tematyką było życie w PRL, ze szczególnym uwzględnieniem okresu stanu wojennego.
Koordynatorami szkolnych obchodów ku czci ofiar stanu wojennego byli: Pani Magdalena Kosno i Pan Mariusz Grewenda.
Biogram Adama Giery:
Encyklopedia Solidarności. Biogramy, [online], [dostęp: 13 grudnia 2021], dostępny w Internecie: < https://encysol.pl/es/encyklopedia/biogramy/15926,Giera-Adam.html>.