Zajęcia chłodnikówW dniu 19.11.2021 r. uczniowie klasy 3Fp o specjalności „Technik Chłodnictwa i Klimatyzacji” zamiast w salach lekcyjnych szkoły, w ramach przewidzianych lekcji, na zaproszenie dr inż. Jarosława Mullera, prodziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki odwiedzili Laboratorium Ogrzewnictwa Wentylacji Klimatyzacji i Chłodnictwa mieszczące się w kampusie Politechniki Krakowskiej przy ulicy Warszawskiej 24.

Zdjęcia w GALERII.

 

Wizyta nie była tylko „wycieczką poznawczą” ale miała bardzo mocno „dydaktyczny charakter”. Po wstępnym przywitaniu przez Pana Prodziekana Mullera, uczniowie zostali przez niego zaproszeni do stanowisk laboratoryjno-pomiarowych na których studenci specjalności „COWIK” (Ciepłownictwo, Ogrzewnictwa, Wentylacja i Klimatyzacja) tego Wydziału wykonują ćwiczenia i pomiary laboratoryjne z zakresu charakterystyk pracy central wentylacyjnych z rekuperatorami. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w jednym z takich ćwiczeń objaśnianych i kierowanych przez pana Dziekana.
Następnie opiekę nad grupą przejął Pan dr inż. Kazimierz Wojtas, wykładowca na tym Wydziale a jednocześnie nauczyciel przedmiotów zawodowych na tej specjalności w naszej szkole. Uczniowie, pod jego opieką spędzili kilka godzin zapoznając się z budową podstawowych urządzeń systemów klimatyzacyjnych i wykonując pomiary kolejno na stanowiskach laboratoryjnych:
• rewersyjna pompa ciepła typu „powietrze – powietrze”, gdzie uczniowie przeliczali wydajności chłodnicze i grzewcze tego urządzenia mierząc parametry powietrza na wlocie i wylocie oraz strumień powietrza przepływającego przez pompę ciepła
• układy regulacji przepływu cieczy w systemach grzewczo chłodzących, gdzie uczniowie mogli obserwować na całkowicie zautomatyzowanych stanowisku pomiarowym przebieg eksperymentu mającego na celu wyznaczenie charakterystyki zależności przepływu wody grzewczej od wielkości otwarcia zaworu

Druga część ćwiczeń laboratoryjnych (w sesji „popołudniowej”) miała miejsce w pomieszczeniu laboratoryjnym wyposażonym w kompletny system wentylacyjno-klimatyzacyjny z mikroprocesorowym układem sterowania typu BMS, gdzie uczniowie po kolei mogli obserwować pracę, ze szczegółowymi objaśnieniami dr Wojtasa, takich elementów jak:
• rewersyjna pompa ciepła typu „powietrze – woda”, stanowiąca źródło ciepłej oraz zimnej wody dostarczanej do urządzeń systemu klimatyzacji,
• centrala klimatyzacyjna wyposażona we wszystkie możliwe składniki uzdatniania powietrza,
• nawilżacz parowy,
• klimakonwektory wentylatorowe
• belki chłodzące
Niestety z powodu zbyt szybko upływającego czasu, uczniowie nie zdążyli napisać zaplanowanego na zakończenie wizyty sprawdzianu, ale napisali go z tygodniowym przesunięciem.