Narodowe Święto NiepodległościZespół Szkół Nr 1 w Olkuszu to Szkoła posiadająca najdłuższą tradycję w powiecie olkuskim, zaangażowana w działania niepodległościowe. W dniach 10-11.11.2021 r. Bogumił Sobczyk – Starosta Olkuski i Aldona Nowicka Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu byli organizatorami powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które były związane z obchodami 120-lecia ZS Nr 1 w Olkuszu.

List Prezesa Rady Ministrów

Zdjęcia w GALERII.

W środę 10.11. 2021 r. miały miejsce wydarzenia, które na stałe wpisały się w historię ZS Nr 1 w Olkuszu: wkopanie na placu szkolnym Kapsuły Czasu; przekazanie pod opiekę społeczności szkolnej ZS Nr 1 w Olkuszu Pomnika Ofiar Komunizmu; cykliczny przemarsz społeczności szkolnej z biało-czerwoną flagą i pochodniami pod olkuski Kopiec Kościuszki, gdzie odbyło się uroczyste ślubowanie klas I i II; pokaz laserów przestrzennych.

Akt wkopania, pod przewodnictwem Dyrektora Szkoły Pani Aldony Nowickiej, na placu szkolnym, Kapsuły Czasu upamiętniał zakończenie obchodów 120-lecia ZS Nr 1 w Olkuszu. W kapsule znajdował się m. in. list Kacpra Kasprzyka z kl. 2 Bp dla kolejnych pokoleń wybrany w szkolnym konkursie literackim „Kapsuła czasu” pt. „<Mechanik> dzisiaj i za sto lat? Podróż wyobraźnią w przyszłość! Opowiedz o tym!” Kapsuła została zakopana w ziemi na 100 lat i stanowi pomost pomiędzy obecnym a przyszłym pokoleniem uczniów Szkoły.

Kolejnym punktem tego historycznego dnia było przekazanie pod opiekę społeczności szkolnej ZS Nr 1 w Olkuszu Pomnika Ofiar Komunizmu (zlokalizowanego przy ul. Augustiańskiej) przez Adama Gierę Przewodniczącego Terenowej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w Olkuszu.
W tym wydarzeniu uczestniczyli m. in.: Przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów Dyrektor Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Pani Ewelina Leka-Curyło, Starosta Olkuski Pan Bogumił Sobczyk, Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka, Przewodniczący Terenowej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w Olkuszu Pan Adam Giera, Zastępca Burmistrza miasta Bukowno Pan Marcin Cockiewicz, Wójt Gminy Bolesław Pan Krzysztof Dudziński, osoby zasłużone, poczty sztandarowe, delegacja uczniów Szkoły.

Na wstępie Dyrektor Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Pani Ewelina Leka-Curyło odczytała okolicznościowy list od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, który jest osobiście związany z powstaniem olkuskiego Pomnika Ofiar Komunizmu.

Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka w swoim wystąpieniu podkreśliła, że ZS Nr 1 w Olkuszu jest symbolem patriotyzmu i przytoczyła historyczne fakty dowodzące zaangażowania Szkoły w działania niepodległościowe (m. in. 1905 r. patriotyczny strajk młodzieży domagającej się nauczania w języku ojczystym; 1916 r. wizyta w Szkole Wodza Legionów Józefa Piłsudskiego; 1917 r. z inicjatywy ówczesnego Dyrektora Szkoły Stanisława Baca usypanie przez uczniów Szkoły uprzednio zrównanego przez rosyjskiego zaborcę Kopca Kościuszki; 1918 r. udział uczniów Szkoły w przekazaniu władzy w Olkuszu Polakom; udział społeczności szkolnej w plebiscycie na Śląsku, w Powstaniach Śląskich oraz w walkach o utrwalenia granic Polski; walka i ofiary poniesione podczas II wojny światowej; 1980 r. założenie koła NSZZ „Solidarność), predysponujące Szkołę do tak zaszczytnego wyróżnienia, jakim jest objęcie opieki nad Pomnikiem Ofiar Komunizmu.

Z kolei Przewodniczący Terenowej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w Olkuszu Pan Adam Giera, w swoim przemówieniu ukazał cierpienia Polaków, jakich doznali oni od ustrojów totalitarnych; podkreślił iż Pomnik Ofiar Komunizmu (dzieło wybitnego rzeźbiarza Wincentego Kućmy) to pomnik – symbol stojący w centrum miasta; życzył młodzieży sukcesów w nauce oraz samodzielnego myślenia, aby nie stali się nigdy „tanią siłą roboczą”; zwrócił się do uczniów z przesłaniem zawartym w dwuwierszu Karola Balińskiego „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem” jak również w widniejących na Pomniku słowach ks. Jerzego Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj” oraz złożył najserdeczniejsze podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Pomnika Ofiar Komunizmu.

Podczas uroczystości został wręczony Akt przekazania opieki nad Pomnikiem Ofiar Komunizmu Zespołowi Szkół Nr 1 w Olkuszu i uczniowie wygłosili Manifest przejęcia Pomnika pod ich opiekę, w którym „w trosce o zachowanie pamięci i uczczenie milionów ofiar komunizmu”, zadeklarowali m. in.: „otaczać Pomnik Ofiar Komunizmu pamięcią, opieką i troską; podtrzymywać pamięć o ofiarach reżimu komunistycznego; podtrzymywać pamięć historyczną; krzewić postawy patriotyzmu”.

Poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu.

Po uroczystościach miał miejsce przemarsz społeczności szkolnej z biało-czerwoną flagą i pochodniami pod olkuski Kopiec Kościuszki na ślubowanie klas pierwszych i drugich, które zaszczycił swoją obecnością Starosta Olkuski Pan Bogumił Sobczyk.

„W przeddzień 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, za chwilę uczniowie klas pierwszych i drugich złożą uroczyste ślubowanie. W tym miejscu w 1917 r. z inicjatywy pierwszego Dyrektora Szkoły – Stanisława Baca, uczniowie ówczesnej Szkoły Rzemieślniczej, usypali zrównany przez rosyjskiego zaborcę Kopiec Kościuszki dla uczczenia 100. Rocznicy śmierci Naczelnika Insurekcji. Podczas odsłonięcia kopca dokonanego przez Dyrektora Baca, uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Teraz Wy jesteście ich spadkobiercami. Dla Waszych poprzedników, hasła: Ojczyzna i Wolność miały szczególne znaczenie, bo oni musieli o te wartości walczyć i zostawili Wam Polskę bezpieczną. Oby nigdy nie padły słowa w odniesieniu do Ojczyzny <Kto cię stracił>. Zawsze pamiętajcie o szacunku dla drugiego człowieka, honorze, miłości do ojczyzny i tradycji. My, nauczyciele, jesteśmy tylko Waszymi przewodnikami, ale to od Was zależy czy dobrze wykorzystacie czas spędzony w szkole. Życzę wam, abyście przysporzyli Ojczyźnie powodów do dumy” - powiedziała Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka zwracając się do uczniów klas pierwszych i drugich.

„Wolność to najjaśniejsza z gwiazd, to światło jakie macie. Wolność zawiera się w postawie, myśleniu, w działaniu i w wyborze. To od Waszej wolnej woli zależy, w jakim kraju będziecie żyć” – powiedział Starosta Olkuski Pan Bogumił Sobczyk do młodzieży.

Uczniowie klas pierwszych i drugich, jako kontynuatorzy i realizatorzy najwyższych wartości, przekazanych im przez minione pokolenia, złożyli uroczyste ślubowanie.

W części artystycznej ukazano historię olkuskiego Kopca Kościuszki i śpiewano pieśni patriotyczne.

Wydarzenie uświetniła laserowa prezentacja (Droga Polski do niepodległości z uwzględnieniem ścisłego związku Szkoły z historią Olkusza, regionu i Polski) oraz niepowtarzalny i niesamowity pokaz laserów przestrzennych w wykonaniu firmy Fenix Art.

W dniu Święta Niepodległości Polski, 11.11.2021 r. w części oficjalnej, miała miejsce Msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, po czym, na olkuskim Rynku przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, nastąpiło wystąpienie Starosty Olkuskiego Bogumiła Sobczyka, który m. in. powiedział: „Nikt z nas nie ma monopolu na prawdę. Kady ma swoją prawdę ale musimy się wzajemnie szanować. Być wolnym to być u siebie, razem. Te słowa nabierają szczególnego znaczenia zwłaszcza w kontekście realnego i konkretnego zagrożenia. Polska nie jest moja lub twoja, ale jest nasza.”
Następnie Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na część artystyczną złożyły się: występ patriotyczny Zespołu Folklorystycznego „Małe Zedermanki” i w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu duże wydarzenie wspólnotowe - koncert pieśni patriotycznych Zespołu TeDeum wraz z prezentacją multimedialną ukazującą uczestnictwo Szkoły w uroczystościach patriotycznych.
Zgromadzonych serdecznie przywitała Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka.
Starosta Olkuski Pan Bogumił Sobczyk serdecznie podziękował Dyrektorowi ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldonie Nowickiej za cykliczne współorganizowanie, z niezwykłym zaangażowaniem i sercem, powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski.