Praktyki w Maladze

Grupa dwudziestu uczniów klas trzecich z zawodu technik pojazdów samochodowych i technik mechatronik wraz z opiekunami Panią Elżbietą Gądek i Panią Elżbietą Kania, od 18 września przebywa na trzytygodniowych praktykach zawodowych w słonecznej Maladze. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Euromechan _hiszpańskie inspiracje w polskim technikum”. Na miejscu organizacja partnerska EuroMind zorganizowała naszym uczniom praktyki w 3D Zings Additive Tech S.L dla wszystkich mechatroników i Los Eucaliptos dla techników pojazdów samochodowych.

Uczniowie zostali bardzo ciepło przyjęci w firmach. Tutorzy służą im pomocą i mimo bariery językowej (Hiszpanie nie mówią po angielsku zbyt dobrze) z dużym zaangażowaniem tłumaczą im zawiłości związane z wykonywaną pracą.
Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje. Wolne chwile grupa spędza bardzo aktywnie zwiedzając Malagę. Już w niedzielę po przylocie uczniowie wspięli się na mury ruin zamku Gibralfaro, mijając po drodze monumentalny pałac Alcazaba - pamiątkę dominacji muzułmańskiej w średniowieczu na ówczesnym terytorium Półwyspu Iberyjskiego. U stóp wzgórza podziwialiśmy pozostałości rzymskiego amfiteatru, Teatro Romano. Cała grupa zwiedzała Malagę - śladami Pablo Picassa - jednego z największych malarzy XX wieku, który urodził się właśnie w tym mieście. Nie mogliśmy zapomnieć o dawnym rynku, dzisiaj Placu Konstytucji. Stąd powędrowaliśmy wąskimi, urokliwymi uliczkami pełnymi pamiątek w stronę Katedry, gdzie mogliśmy podziwiać „jednoręką damę” jak zwą swoją Katedrę mieszkańcy Malagi.
Projekt jest realizowany w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), zawartym w projekcie „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.