Noc Naukowców 2023W Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu w nocy z piątku na sobotę (10.03/11.03) odbyła się fascynująca impreza edukacyjno-rozrywkowa dla uczniów klas 1-3 – Technikum i klas branżowych, którą koordynowała Małgorzata Szostak. „Noc Naukowców” została przygotowana i prowadzona przez grupę nauczycieli różnych przedmiotów. Zaczęła się o godz. 1945 w piątek i trwała do godz. 600 w sobotę.

A oto krótki opis wydarzeń tej niesamowitej nocy: Młodzież (stawiło się 34 osoby) została podzielona na dwie grupy warsztatowe. Pan Piotr Szegda poprowadził ćwiczenia praktyczne z ręcznego sterowania robotem zwanym manipulatorem. Pani Wioletta Hudzińska zorganizowała zajęcia z chemii nieorganicznej i organicznej, min. strącanie osadów, reakcje zobojętniania, odróżnianie aldehydów od ketonów itp. Pani Magdalena Mrożek, która jako biolog poprowadziła ciekawe zajęcia z zakresu genetyki molekularnej oraz biotechnologii, w których uczniowie mieli możliwość wyizolowania własnego DNA! Dodatkowo dowiedzieli się czym jest genetyczny odcisk palca i samodzielnie przeanalizowali różnorodne profile DNA. Pani psycholog Oksana Hryshko przygotowała gry terapeutyczne pomagające w rozwoju umiejętności komunikacyjnych. Pani Małgorzata Szostak we współpracy z młodzieżą poprowadziła grę „ Szkoła na czasie”. Mechanizm gry przypominał popularne kalambury. Zadaniem uczniów było przedstawianie i odgadywanie haseł związanych ze szkolną rzeczywistością. Młodzież z klasy 2e poprowadziła grę „Mafia”. Kolejnym punktem programu były gry planszowe, szachy, karaoke oraz niespodzianka filmowa. Podczas całej imprezy opiekę sprawowała Pani Ewa Głąb, Pani Iwona Rams oraz Pani Małgorzata Szostak. O godz 6.00 rano młodzież nie całkiem wyspana, ale zadowolona i pełna wrażeń udała się do domów.