Zajęcia o powstaniu styczniowym

W dniu 3 marca 2023 roku uczniowie klasy 1d pod opieką Pań: Małgorzaty Szostak i Iwony Rams uczestniczyli w zajęciach pt. „Gloria victis – chwała zwyciężonym w tekstach kultury”, przeprowadzonych przez Dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu Panią Beatę Dziąbek. Wyjście zorganizowała Iwona Rams.

loga pasek program rozwoju czytelnictwa

Podczas ZAJĘĆ w PiMBP uczniowie pogłębili swoją wiedzę dotyczącą historii powstania styczniowego, którego w bieżącym roku obchodziliśmy 160 rocznicę – jego bohaterów, genezy, celów, przebiegu, skutków, dziedzictwa, jak również działań powstańczych w regionie olkuskim oraz nawiązań do tego patriotycznego zrywu w literaturze (np. E. Orzeszkowa „Gloria victis”, „Nad Niemnem”; B. Prus „Lalka”; S. Żeromski „Wierna rzeka”) i sztuce (np. Artur Grottger, Wojciech Kossak, Józef Chełmoński, Maksymilian Gierymski, Jacek Malczewski).

Ziemia olkuska zapisała piękną kartę w powstaniu styczniowym, np. bój pod Krzykawką, w którym zginął płk. Francesco Nullo, zwycięska obrona dworu w Glanowie (upamiętniona przez obraz Artura Grottgera), ocalenie klasztoru w Imbramowicach. W czasie powstania styczniowego został zniszczony przez Rosjan Kopiec Kościuszki w Olkuszu usypany przez społeczność Olkusza w 1861 r. w 44. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Inicjatorów jego zbudowania zesłano na Sybir. Kopiec stał się wyrazem hołdu dla Naczelnika Insurekcji, jak również miejscem pamięci pierwszych budowniczych kopca. W 1917 r. z inicjatywy pierwszego Dyrektora Szkoły – Stanisława Baca, uczniowie ówczesnej Szkoły Rzemieślniczej, ponownie usypali Kopiec Kościuszki.

W bibliotece ZS Nr 1 w Olkuszu odbyła się także OKOLICZNOŚCIOWA POGADANKA dla klasy 2 a pod opieką Pani Ewy Głąb, przeprowadzona przez panią Iwonę Rams, dotycząca powstania styczniowego. Uczniowie obejrzeli także znajdującą się w bibliotece WYSTAWKĘ książek poświęconych temu największemu powstaniu narodowemu, które zostały udostępnione przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu bibliotece ZS Nr 1 w Olkuszu. Celem spotkania było pogłębienie wiedzy na temat powstania styczniowego i kształtowanie postawy patriotycznej.

Wykaz książek dot. Powstania styczniowego, które zostały zaprezentowane na wystawce:
-Barbara Pietrzak-Struzik, Wstępuję na służbę Ojczyzny, wszystko co mam jej poświęcając…, publikacja powstała w 150-tą rocznicę wybuchu powstania Styczniowego, ISBN 978-83-937145-9-9;
-Powstanie styczniowe. Historia i tradycje, opracowanie zbiorowe, Warszawa, Gdańsk, Ministerstwo Obrony Narodowej. Departament Wychowania i Promocji Obronności, Wydawnictwo AJ-Press, 2003, ISBN 83-7237-136-9;
-Stanisław Kirkor, Przeszłość umiera dwa razy. Powieść prawdziwa, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 1978;
-Stefan Kieniewicz, Andrzej Zahorski, Władysław Zajewski, Trzy powstania narodowe kościuszkowskie, listopadowe styczniowe, Warszawa, Wydawnictwo „Książka i Wiedza”, 1992, 1994, ISBN 83-05-12578-5;
-Dariusz Nawrot, Z dziejów powstania styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim. Bój o Sosnowiec i wyzwolenie trójkąta granicznego, Sosnowiec, Muzeum w Sosnowcu, 2013, ISBN 978-83-89199-76-8;
-Bogusław Polak, Wielkopolanie w powstaniu styczniowym 1863-1864, Poznań, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1982;
-Ryszard Szwed, Powstanie styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim, Warszawa, Kraków, Śląski Instytut Naukowy w Katowicach, Państwowe Wydawnictwo Naukowe – Oddział w Krakowie, 1978;
Józef Liszka, Pamięć powstania styczniowego 1863 na Ziemi Olkuskiej, Bukowno, Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie, 1996, ISBN 93-900715-2-9.

Zajęcia o powstaniu styczniowym 1  Zajęcia o powstaniu styczniowym 2