Lot balonem nad Krakowem

Najlepsi uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu mogą poczuć się jak orły. Dosłownie. Panorama Krakowa z zawieszonego na wysokości 150 metrów balonu robi wrażenie. Taka nagroda za najlepsze wyniki w nauce możliwa była dzięki firmom: Malbox oraz Es System K Sp. z o. o. Wieloletnia współpraca Mechanika z wymienionymi firmami rozwija się na wielu płaszczyznach. Są to nie tylko: wkład w wyposażenie szkolnych pracowni, wycieczki zawodowe, miesięczne praktyki czy przyuczanie do zawodu w zakładzie pracy. 40 uczniów, którzy na koniec ubiegłego roku szkolnego uzyskali najlepsze wyniki nauczania, dnia 7 września 2021 roku nagrodzonych zostało wyjątkową wycieczką sfinansowaną przez firmy Es System K Sp. z o. o. i Malbox.

Lot balonem widokowym był na pewno wyjątkowym punktem tej całodniowej wycieczki. Dosłownie pod nogami uczestników podniebnej przygody rozpościerała się panorama Starego Miasta, Kazimierza i Podgórza. Gondola wzbiła się w górę z Bulwaru Wołyńskiego, zabierając młodzież wraz z opiekunami w dwóch turach. Uczestnicy patrzyli pod nogi, bowiem niezabudowany środek gondoli pozwalał oglądać kraj nad Wisłą z niecodziennej perspektywy. Przepięknym widokom towarzyszył dreszczyk emocji, choć wyprawa była całkowicie bezpieczna. Czy tak czuli się pionierzy, którzy w czasach patrona szkoły – Stanisława Staszica – próbowali podbić przestworza?
Zanim człowiek wzbił się w niebo, często do swych podróży wykorzystywał wodę. Kolejny rejs odbył się już nie w przestworzach, ale tradycyjnym statkiem po Wiśle. Z której perspektywy Kraków wydaje się atrakcyjniejszy? „Kraków z góry wygląda zupełnie inaczej. Nie zdawałem sobie sprawy, że jest tam tyle mostów!” – swymi wrażeniami dzieli się Jakub, uczeń 3 klasy technik chłodnictwa i klimatyzacji. „Lot balonem był fascynujący. Z nutką dreszczyku. Natomiast rejs – bardzo uspokajający.” – podsumowuje Miłosz z 4 klasy, przyszły technik mechanik.
Sponsorzy wycieczki zadbali nie tylko o transport (Es System K Sp. z o. o.), lot balonem i rejs statkiem (firma Malbox), ale także o to, by nikt nie był głodny. Podróż statkiem rozpoczęła się z przystani Wawel, a zakończyła w historycznej dzielnicy Kazimierz. Tam, w restauracji Bombonierka, czekał na wszystkich obiad ufundowany przez firmę Es System K Sp. z o. o.
W tak doborowym towarzystwie i przy tak pięknej pogodzie nie mogło zabraknąć kawy i lodów. Nic tak nie zacieśnia więzi jak dzielenie się wrażeniami przy małej czarnej. Czy możliwość wypicia kawy z Panią Dyrektor nie jest też wyróżnieniem? „Bardzo udana wycieczka. A najlepsza była atmosfera i okazja do spotkania” – stwierdza Adrian, uczeń 3 klasy technik elektryk.
W godzinach popołudniowych trzeba już było wracać. Czy warto było wydać pieniądze właśnie na wycieczkę? Taki wyjazd na pewno zwiększy motywację uczniów. Pokaże im, że warto się starać i być najlepszym. Nagroda to jedno. Satysfakcja – drugie. Wspomnienia – po trzecie. W pamięci pozostaną słoneczne obrazy Krakowa z różnej perspektywy i twarze roześmianych przyjaciół ze szkoły. Takie nietypowe przedłużenie wakacji.