Dzień pamięci Polaków ratujących żydów

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ.
Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu kultywuje wartości patriotyczne. W dniu 23 marca 2023 r., w przeddzień NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ, obchodzonego 24 marca, klasa 3 Dp pod opieką Pani Agnieszki Kopeć-Boguckiej uczestniczyła w zorganizowanym przez Panią Iwonę Rams okolicznościowym wydarzeniu.

loga pasek program rozwoju czytelnictwa

Uczniowie wysłuchali pogadanki oraz obejrzeli wystawki: korytarzową i znajdującą się w szkolnej bibliotece. W pogadance omówiono m. in. motywy, jakimi kierowali się Polacy ratujący Żydów pod okupacją niemiecką; plany, jakimi kierowały się hitlerowskie Niemcy wobec Polaków i Żydów. W grupie osób uhonorowanych tytułem „Sprawiedliwy wśród narodów Świata” - medal i tytuł honorowy ustanowiony w 1953 przez jerozolimski Instytut Yad Vashem, najwięcej jest Polaków. W okupowanej przez Niemców Europie tylko Polakom za ukrywanie Żyda groziła kara śmierci. Nie znana jest prawdziwa liczba Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Według badań za udzielanie pomocy Żydom zginęło ponad tysiąc Polaków.
Młodzież była „żywo” zainteresowana tematem.

Dzień pamięci Polaków ratujących żydów 1  Dzień pamięci Polaków ratujących żydów 2

Podczas wydarzenia zostały m. in. zaprezentowane plansze z TEKI EDUKACYJNEJ IPN, INSTYTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ wraz z płytką DVD „Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej”, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, BIURO EDUKACJI PUBLICZNEJ, Warszawa 2008, jak również książki zakupione m. in. z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.
Źródła:
-TEKI EDUKACYJNE IPN, INSTYTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ wraz z płytką DVD „Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej”, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, BIURO EDUKACJI PUBLICZNEJ, Warszawa 2008; ISBN 987-83-7629-008-9, http://www.ipn.gov.pl;
-Jerzy Bielecki, Kto ratuje jedno życie…, Oświęcim, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, 1999, ISBN 83-912000-0-0;
-Maria Stachurska, Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej, Burda Media olska Sp. z o.o., cop. 2020, ISBN 978-83-8053-645-6;
-BIULETYN IPN, NR 6 (139) CZERWIEC 2017 z dodatkiem DVD: film o Żydówce ocalonej przez Polaków.