Semiotyka tekstów kultury

W Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu, w ramach szkolnego Centrum Kultury i Tradycji, w dniu 23.09.2021 r. odbyło się spotkanie na żywo online z p.o. Dyrektorem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu Panią Beatą Dziąbek, która wygłosiła interesującą prelekcję pt. „Semiotyka tekstów kultury”, dla klasy 4d pod opieką Pani Ewy Głąb.

Wykład, bogato ilustrowany przykładami, przeprowadzony żywo, barwnie i w sposób wciągający odbiorców , z właściwą dla Pani Dyrektor pasją i zaangażowaniem, obejmował wiadomości dotyczące elementów struktury działa malarskiego, jak: tematy malarskie (przedstawienie rodzajowe, portret, batalistyka, martwa natura); perspektywa (kulisowa; hierarchiczna; linearna, zbieżna; z lotu ptaka; żabia; barwna – malarska; powietrzna; światłocień), rodzaje kompozycji (kompozycja otwarta; zamknięta; dynamiczna; statyczna; symetryczna; asymetryczna; rytmiczna; diagonalna; horyzontalizm; wertykalizm), plan w kompozycji (kompozycja jednoplanowa; dwuplanowa; wieloplanowa; sferyczna).
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu analizy i interpretacji dzieła malarskiego oraz prześledzić wybrane ujęcia motywu matki w literaturze i sztuce.
Spotkanie zorganizowała Pani Iwona Rams.