Śladami historii MechanikaZespół Szkół Nr 1 w Olkuszu już od początku roku szkolnego, zachowując zasady reżimu sanitarnego, intensywnie organizuje przedsięwzięcia, mające na celu popandemiczną integrację, jak również uatrakcyjnienie nauki i pobytu w Szkole. Samorząd Szkolny w „Mechaniku” bardzo prężnie działa i posiada przygotowaną długą listę atrakcji na bieżący rok szkolny.

W dniu 22.09.2021r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem Pań: Magdaleny Kosno i Bogusławy Sypień, została przeprowadzona Gra terenowa "Śladami historii Mechanika", którą merytorycznie opracował Pan Mariusz Grewenda.

Cała Szkoła - jej przytulne kąciki i rozległe, „klimatyczne” korytarze, przemieniła się we wciągający i ekscytujący labirynt prowadzący do najtajniejszych zakamarków bogatej historii Szkoły.

Czteroosobowe drużyny - reprezentacje klas rywalizowały o certyfikaty niepytania i nagrody rzeczowe. Dzięki rekonstruktorom, którzy wcielili się w postaci „z epoki”: między innymi inżynierów, nauczycieli, reprezentantów grona pedagogicznego, uczestnicy mogli przenieść się w czasie, a rozwiązując zadania, a przy tym degustując pyszne wypieki przygotowane przez uczniów, mogli uzyskać informacje na temat początków istnienia Naszej Szkoły, czyli z przełomu XIX i XX wieku. Warunkiem ukończenia gry było przejście wszystkich siedmiu stanowisk.
Najlepszy rezultat w tej międzyklasowej rywalizacji uzyskała klasa I E, tuż za nią na podium uplasowała się klasa IV e, natomiast trzecie miejsce zajęła klasa IV a.

Następnie dwuosobowe reprezentacje klas, w sali audytoryjnej, wzięły udział w Quizie Wiedzy o „Mechaniku” , przygotowanym na platformie Kahoot. W tej kategorii najlepsza okazała się klasa IV e, drugie miejsce przypadło klasie IV a, natomiast trzecie klasie III Ep.

Popularny „Mechanik” jest „gejzerem” niezwykłych, interesujących pomysłów, łączących w sposób niestereotypowy naukę i zabawę.