Wycieczka śladami Marii PłonowskiejKlasa 2 F – Technik fotografii i multimediów grupa 2, pod opieką pani Iwony Rams, bierze udział w projekcie „Maria Płonowska – malarka zapomniana” w ramach IV edycji konkursu grantowego „Dzieci Kapitana Nemo”, realizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu, finansowanego przez Fundację BGK.

Zdjęcia w GALERII.

W dniu 17 października 2023 r. uczniowie klasy 2F – uczestnicy projektu, pod opieką pani Iwony Rams, wzięli udział w wycieczce śladami Marii Płonowskiej (1878 – 1955) - artystki w pełni ukształtowanej, która szła własną ścieżką malarską.

Szlak wycieczki wiódł przez następujące miejsca: Rezerwat Pazurek, Chata Kocjana, Zamek Rabsztyn, Dworek w Krzykawce, Dworek w Bolesławiu, Cmentarz w Bolesławiu – grób Marii Płonowskiej.

Pan Jacek Sypień – regionalista i historyk, żywo i barwnie opowiadał o każdym z odwiedzanych miejsc w kontekście malarstwa Marii Płonowskiej.

Urozmaicona rzeźba terenu, bogactwo roślin, barwy jesieni, wapienne ostańce – zjawiskowe Zubowe Skały - to niektóre z atutów REZERWATU PAZUREK, które sprzyjały wykonywaniu fotografii krajobrazowych.

Następnym przystankiem wycieczki była drewniana CHATA KOCJANA w Rabsztynie, w której mieszkał Antoni Kocjan – „człowiek, który wygrał II wojnę światową” - przedwojenny konstruktor szybowców, członek Armii Krajowej, który odkrył i przekazał aliantom tajemnice niemieckiej broni V1 i V2.

Dostojny ZAMEK RABSZTYN i jego okolice były także wdzięcznym i okazałym miejscem do fotografowania.

Malowniczy, osiemnastowieczny DWÓR W KRZYKAWCE i jego piękne wnętrza stanowił również inspirację artystyczną.

We wspaniałym DWORZE W BOLESŁAWIU, który jest siedzibą Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej, serdecznie powitały nas Panie: Barbara Rzońca – Dyrektor Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej oraz Beata Bazan - Bagrowska –pisarka, redaktor naczelny „Bolesławskich Prezentacji”. Po ciepłym posiłku miała miejsce prelekcja o Marii Płonowskiej oraz zwiedzanie bolesławskiego parku dworskiego.

Ostatnim punktem wycieczki było przejście na cmentarz w Bolesławiu – złożenie kwiatów i zapalenie znicza na GROBIE MARII PŁONOWSKIEJ.

„Duch” Marii Płonowskiej, udana pogoda i niesamowite widoki, były natchnieniem do wykonywania artystycznych fotografii.