WyklęciSzkolne Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęliśmy od wykładu, w którym pan Mariusz Grewenda przypomniał zgromadzonym najważniejsze informacje na temat rzeczywistości, w jakiej musieli odnaleźć się Polacy po zakończeniu II wojny światowej oraz na temat form i metod wszystkich tych, którzy wyrażali swój sprzeciw wobec ustanowienia w Polsce zbrodniczego systemu komunistycznego.

Zdjęcia w GALERII.

 

 

Zaprezentował także okoliczności wyboru daty 1 marca dla upamiętnienia powojennych Bohaterów. Następnie dbając i pielęgnując pamięć o bohaterach, którzy podjęli walkę z reżimem komunistycznym, w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy "Wyklętych" reprezentacje uczniów wzięły udział w uroczystości, która odbyła się na olkuskim cmentarzu parafialnym przy ulicy Powstańców Śląskich. Odwiedziliśmy groby tych, którzy pomimo zakończenia wojny podjęli dalszą walkę zbrojną na terenach Ziemi Olkuskiej przeciwko komunistycznej dyktaturze. Nawiązując do formuły „Światełko dla Bohatera” zapaliliśmy na ich grobach symboliczne światełko, a wybrani uczniowie przedstawili najważniejsze fakty z biografii naszych Bohaterów.

Naszymi bohaterami, których pamięć dzisiaj uczciliśmy są:
Eugeniusz Korandy (1930-1999), który w latach 1948-1950 przynależał do pionu dywersyjnego Armii Podziemnej w Wolbromiu, czyli organizacji, która prowadziła antykomunistyczną walkę o suwerenną Polskę. W czasie półtorarocznej działalności organizacja ta przeprowadziła kilka akcji na placówki spółdzielcze i państwowe, aby pozyskać środki na działalność konspiracyjną.
Tadeusz Tomicki (1893-1975), żołnierz Armii Krajowej oraz członek siatek wywiadowczych Brygad Wywiadowczych, których głównym celem było prowadzenie wywiadu na rzecz podziemnej administracji, z dokładnym uwzględnieniem środowiska komunistycznego. Bohater miał ogromny wkład w rozpracowywanie budynków administracyjnych na terenie Olkusza. Po wojnie został aresztowany przez UB i trafił do więzienia.
Janusz Wojdacki (1912-1984), był farmaceutą i właścicielem apteki w rynku olkuskim. W czasie wojny był członkiem konspiracyjnej służby sanitarnej Obwodu Olkusz. Po wojnie był kierownikiem komórki Zrzeszenia WiN w Olkuszu, które przede wszystkim prowadziło akcje informacyjne dla mieszkańców o sytuacji społeczno - polityczno - gospodarczej oraz antykomunistyczne akcje propagandowe na terenie powiatu olkuskiego.
Składamy hołd Bohaterom, którzy za swoją bezkompromisową walkę o wolną i suwerenną Polskę płacili aresztowaniami, więzieniem, śmiercią i skazaniem na zapomnienie.