Majowe wydarzenie czytelnicze

Biblioteka ZS Nr 1 w Olkuszu, m. in. poprzez prezentowanie swojego księgozbioru, upamiętnia wzorce osobowe, patriotyczne wydarzenia i okolicznościowe rocznice.
W maju 2023 r., w biblioteka popularnego „Staszica”, wystawką książek, w tym książek zakupionych w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, promującą czytelnictwo, oraz pogadanką, upamiętniła:
232. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja;
88. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego;
550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, w 2023 r. jako Roku Mikołaja Kopernika.

loga pasek program rozwoju czytelnictwa

• Konstytucja 3 Maja - została uchwalona 3 maja 1791 r. Była pierwszą w Europie i drugą, po amerykańskiej, na świecie, spisaną konstytucją. Przekształciła państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadziła trójpodział władzy.
  • Józef Piłsudski (1867-1935) –ojciec niepodległości Polski, wybitny mąż stanu, podczas I wojny światowej był twórcą Legionów Polskich, w 1920 r. został mianowany Marszałkiem Polski i Wodzem Naczelnym. Był dowódcą wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., w tym zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Warto podkreślić, iż Józef Piłsudski, jako Wódż Legionów, w dniu 20 listopada 1916 r. odwiedził naszą Szkołę, która wówczas nosiła nazwę Szkoła Rzemieślnicza w Olkuszu i wpisał się do Księgi Protokołów Rady Pedagogicznej: „Sztuka łamania przeszkód najczęściej jest sztuką nieuważania tego czy owego za przeszkodę.”
  • Mikołaj Kopernik (147301543) – genialny polski astronom, lekarz, prawnik, ekonomista, matematyk, duchowny, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) dotyczącego budowy Wszechświata.

Książki przedstawione na wystawce, zawierają interesujące szczegóły dotyczące uchwalenia Konstytucji 3 Maja, działalności Józefa Piłsudskiego oraz wydarzenia z życia i działalności Mikołaja Kopernika.

Wystawkę przygotowali uczniowie klasy 1 D – biblioteczny team: Martyna Ciepał, Zuzanna Piepke, Konrad Smuga, Maksymilian Wójcik, Jacek Walkiewicz, Klaudiusz Bryl, pod kierunkiem pani Iwony Rams.