SzkołaPamiętaUczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu w dniu 27 października brali udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach można to było zrobić poprzez upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń, miejsc i postaci historycznych oraz podzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

Uczniowie klasy 1c wraz z nauczycielami, pod przewodnictwem pana Jacka Sypienia odbyli spacer patriotyczny ,,Olkuski Szlak Pamięci". Odwiedzili Stary Cmentarz w Olkuszu oraz miejsca pamięci, by zapalić znicz i oddać hołd poległym.

Podczas spaceru patriotycznego uczniowie zapalili znicze na Starym Cmentarzu, aby uczcić pamięć płk. Francesco Nullo, poległego bohatera powstania styczniowego, a także wiedeńskiego przedsiębiorcy Petera Westena. Pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu złożyli hołd ofiarom komunistycznego reżimu. Zapalili znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na olkuskim rynku i obeliskiem gen. Stefana Buchowieckiego, olkuskiego społecznika, lekarza oraz bohatera z czasów I wojny światowej. Kolejnym punktem spaceru był Pomnik Ofiar Wojny i Pomnik Dwudziestu Straconych, które upamiętniają poległych i pomordowanych Polaków podczas II wojny światowej.