Maj Chwast

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu realizuje projekt „Inwestujemy w zawodowców – rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Olkuskim II” (okres realizacji: 1.06.2020 r. – 30.09.2023 r.). W ramach tegoż projektu uzdolnieni uczniowie w zakresie przedmiotów zawodowych otrzymują stypendium. Głównymi kryteriami przyznania stypendium była wysoka średnia, najmniejsza ilość nieobecnych godzin w szkole a przede wszystkim bycie finalistą lub laureatem olimpiad oraz konkursów.
Komisja Stypendialna podjęła decyzję o przyznaniu stypendium uczniom z ZS Nr 1 w Olkuszu: Mateusz Chwast (Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu) – 25,44 pkt. i Kamil Maj (Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu) – 12,48 pkt.

Stypendium wypłacane będzie przez okres 10 miesięcy od września do czerwca w wysokości 1000 PLN. Może być wykorzystane przez ucznia na cele edukacyjne bezpośrednio związane z rozwojem kompetencji ucznia, bądź podniesieniem jego kwalifikacji zawodowych.

Warto przypomnieć, iż Mateusz Chwast (kl. 4 e Technik mechatronik ) jest m. in. laureatem I miejsca z obszaru fizyki w ramach warsztatów Małopolska Chmura Edukacyjna 2029, finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej 2020 i laureatem I miejsca w Ogólnopolskim Skawińskim Turnieju Wiedzy Mechatronicznej 2020. Kamil Maj (kl. 4e Technik mechatronik) jest natomiast laureatem I miejsca tejże Olimpiady.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 Oś priorytetowa 10. Wiedza i kompetencje Działanie 10.2 Rozwój kształcenia zawodowego.

Projekt skierowany jest do uczniów kształcących się na terenie Województwa Małopolskiego oraz nauczycieli uczących w szkołach z terenu Województwa ze szczególnym uwzględnieniem uczniów/uczennic i nauczycieli/-ek ze szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Olkuski. Celem głównym projektu jest podniesienie kwalifikacji uczniów szkół zawodowych zwiększające ich szans na zatrudnienie po zakończeniu edukacji, poprzez rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych oraz rozwijanie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe na terenie Powiatu Olkuskiego. Istotnym elementem projektu będzie doposażenie szkół wchodzących w skład Centrum Kompetencji Zawodowych. Branżą wiodącą CKZ będzie branża elektryczno-elektroniczna. Branżą uzupełniającą jest mechaniczna i górniczo-hutnicza.

Wsparcie kierowane do uczniów będzie obejmować:
1. Kursy i szkolenia,
2. Staże/praktyki z możliwością wypłaty stypendium stażowego,
3. Wizyty zawodoznawcze w przedsiębiorstwach,
4. Warsztaty i wykłady we współpracy z uczelniami wyższymi,
5. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,
6. Zajęcia rozwijające,
7. Zajęcia przygotowujące do egzaminów.

Wsparcie kierowane do nauczycieli będzie obejmować:
1. Studia podyplomowe.
2. Szkolenia i kursy.
3. Praktyki w przedsiębiorstwach.

Projekty UE