Stypendysta Prezesa Rady Ministrów 1

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 uzyskują wysokie wyniki w nauce. W dniu 7 grudnia 2023 r. Kurator Oświaty Pani Halina Zimmer wręczyła dyplomy Stypendystom Prezesa Rady Ministrów, wśród których był Jakub Pietrzyk z klasy 5Ep Technik mechatronik – uczeń naszej Szkoły. Gala odbyła się w Auli Głównej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Podczas uroczystości opiekunem naszego Stypendysty była Pani pedagog Bogusława Sypień. Jakub uzyskał najwyższą w Szkole średnią ocen w roku szkolnym 2022/2023.

Stypendysta Prezesa Rady Ministrów 2  Stypendysta Prezesa Rady Ministrów 3

Z Jakubem Pietrzykiem został przeprowadzony wywiad.
Dzień dobry.
Jakubie, serdecznie gratuluję Ci otrzymania stypendium Prezesa Rady Ministrów.
-Co czułeś odbierając stypendium?
Satysfakcję z powodu tego, że dałem sobie postanowienie rok temu, że mogę mieć najwyższą średnią w szkole i tego dokonałem.
-Jakie są Twoje zainteresowania?
Największym moim zainteresowaniem jest muzyka – całokształt, najbardziej lubię hip-hop, bardzo lubię rock, muzykę alternatywną oraz muzykę klasyczną. Interesuję się m. in. historią powstawania danego albumu, sensem i przesłaniem, jakie autor chciał przekazać swoim słuchaczom.
-Jakie przedmioty lubisz najbardziej?
Moje ulubione przedmioty, to: język polski, historia, matematyka i język angielski.
-Do jakiej dziedziny wiedzy, Twoim zdaniem, posiadasz szczególne uzdolnienia?
Według mnie posiadam szczególne uzdolnienia do języka angielskiego, historii i języka polskiego.
Języka angielskiego nauczyłem się jakby przypadkiem, kiedy grałem od najmłodszych lat w gry komputerowe. Nie wiedziałem, że można zmienić język w grach i siedziałem ze słownikiem, tłumacząc na język polski angielskie słówka.
Mam także zacięcie do historii, ponieważ mój Dziadek wydał książkę o swojej rodzinnej miejscowości i wzbudził we mnie pasję do tego przedmiotu.
Po trzecie język polski. Jestem osobą, która lubi rozmawiać na dane tematy. W przypadku rozprawki nie mam problemu, jeśli chodzi o przedstawienie swojej opinii. Przychodzi mi to z łatwością.
-Czy Twoją przyszłość wiążesz z zawodem?
To jest największa „zagwozdka” mojego życia.
-Jaka jest Twoja recepta na sukces?
Po pierwsze nie uważam się za osobę, która odniosła sukces, bo to zweryfikuje czas. Jeszcze wiele pracy przede mną.
Najważniejsze jest według mnie to, aby stawiać przed samym sobą cele a nie to, aby „coś” sobie udowodnić, tak jak jeden z artystów powiedział, że lepiej stawać się lepszym od siebie a nie od kogoś:
„(…) i nie lubisz numerów o tym, że ktoś odniósł sukces
A poznałem trochę ludzi, którzy go odnieśli, a odnieśli go dlatego, że ciągle chcieli być lepsi
Brzmi banalnie, ale nie wiem, czy masz tę świadomość, chcieli być lepsi ta, ale nie od kogoś” .
-Jakich rad chciałbyś udzielić uczniom naszej Szkoły?
Ważną myślą, którą odkryłem dopiero po latach jest to, aby działać w zgodzie z samym sobą, oraz żeby nie robić rzeczy „na siłę” i tylko po to, że to druga osoba nam tak każe.
-Dziękuję bardzo za rozmowę.
Wywiad przeprowadziła pani Iwona Rams
Lista Stypendystów Prezesa Rady Ministrów na rok 2023/2024:
Cyt. za: Jan-Rapowanie i Nocny, Co ja wiem?, [online], [dostęp: 08 grudnia 2023], Dostępny w Internecie: <https://www.google.com/search?client=firefox-be&q=nocny+co+ja+wiem?+tekst&si=ALGXSlayMxXe0Rid1wZPnw87aIN1e7XZtdDTpYGDY3XTJXEMyFT59oXkUI3puAot1vu-5VJfMV4wh1tTgpkr2AoSeZJfeV2lTVZfrq6t3tiOB5-wV0iibyJNAZvWQUrPl4lR6ElOHt2irvYkTxIj6m6l4SO22OjM_w%3D%3D&ictx=1&ved=2ahUKEwju1oS0yv-CAxXWRvEDHT4iCfQQjukCegQIJBAC>